Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sproszkowana zielona herbata Matcha - siła z natury!

2020-03-13
Sproszkowana zielona herbata Matcha - siła z natury!

Matcha - co to jest?

W dosłownym tłumaczeniu słowo matcha oznacza sproszkowaną herbatę. Matcha to zielona herbata zmielona dosłownie na pyłek.

Uprawa i zbiór liście zielonej herbaty służącej do przygotowania tego słynnego zielonego proszku jest bardzo ciekawa. A mianowicie, najlepsza matcha powstaje z japońskiej herbaty z pierwszego zbioru. Zbiorów jest trzy.

Pierwszy zbiór ma miejsce pod koniec kwietnia i nazywa się chatsumi. Na dwa tygodnie przed zbiorami ogrody herbaciane są zaciemniane po to by młodziutkie listki wytworzyły jak największą ilość chlorofilu oraz swoich cennych właściwości prozdrowotnych. Bardzo istotny jest powstający wtedy aminokwas L-teanina, za sprawą którego czujemy w tej herbacie smak umami, tzw. herbacianą słodycz. Po wystawieniu na słońce L-teanina zmienia się w katechinę, która jest odpowiedzialna za goryczkę w herbacie. Przy zbiorach nie bez znaczenia jest także który listek zostaje zerwany i jak zostaje sklasyfikowany. Najwyższej jakości listki pierwszego zbioru to czubek pędu z dwoma najmniejszymi listkami, trzeci listek jest na herbatę z półki bardzo dobra, a czwarty to półka na herbatę zwyczajną.

Po zebraniu tych drogocennych listków zostają one poddane suszeniu, segregowaniu, oddzielaniu listków od pręcików (z pręcików powstaje herbata kukicha) a następnie są mielone, a raczej proszkowane. Powstaje z nich praktycznie zielony pył, który rozsyłany jest na cały świat, choć wcale niema go tak dużo jakby się wydawało. Jako ciekawostkę dodamy, że specjalne żarna w których mieli się zieloną herbatę na matchę są w stanie w ciągu godziny wyprodukować około 40 gram proszku. To niewiele, lecz dla uzyskania idealnej pudrowej konsystencji warto poczekać!

Jakie korzyści dla naszego organizmu niesie za sobą picie matchy?

Zanim przeczytacie jakie są to korzyści, dostajecie od nas inne korzyści :) a mianowicie po wpisaniu kodu rabatowego podczas zamówienia w naszym sklepie internetowym "L-teanina" dostajecie 10% rabatu na matchę oraz akcesoria do jej parzenia.

Zielona herbata sproszkowana

A teraz do korzyści.

Po pierwsze matcha to bogate źródło katechin. Katechiny zaś są to przeciwutleniacze, które spowalniają aktywność wolnych rodników. Na szczególną uwagę zasługuje tu pochodna katechin o nazwie EGCG. Wykazuje ona 100 razy silniejsze działanie niż witamina C i działa ona przeciwnowotworowo. Katechiny mają właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe.

Po drugie zielona herbata uspokaja i relaksuje. Chińczycy i Japończycy, którzy medytowali korzystali z właściwości matchy podczas długich godzin medytacji.

Po trzecie L-teanina zalecana jest przy stanach depresyjnych. Wspomaga ona wytwarzanie w organizmie serotoniny i dopaminy, które tą odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Po czwarte poprawia ona pamięć i koncentrację oraz pozytywnie wpływa na wytrzymałość organizmu oraz zapamiętywanie.

Po piąte pomaga ona spalać zbędne kalorie i oczyszcza organizm, oczyszcza układ immunologiczny oraz obniża poziom złego cholesterolu.

W matchy jest tak wiele dobrego, że naukowcy ciągle odkrywają w niej jeszcze jeden czynnik "za". I tak jak zaczęliśmy tak skończymy bo matcha to siła z natury.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixel