Yerba mate- co to takiego?
Yerba mate
Coraz większym zainteresowaniem zaczyna cieszyć się w Polsce yerba mate. Choć w kraju, z którego się wywodzi czyli Paragwaju znana jest od dawna i pita jest przez jej rdzennych mieszkańców to odpowiedzialni za rozpowszechnienie yerby są jezuici. Jezuiccy misjonarze doceniwszy zalety napoju przyrządzonego z ostrokrzewu paragwajskiego rozpropagowali yerba mate w Europie jako alternatywę do herbaty z Azji. Legenda głosi, że bogini księżyca i bogini chmury przybyły zwiedzić Ziemię. Podczas podróży po ziemi zostały zaatakowane przez jaguara. Było już o krok od tragedii, ale pewnie stary człowiek przepędził jaguara, a one w zamian dały mu roślinę, którą mógł parzyć i cieszyć się jej smakiem i mocą razem z przyjaciółmi z ziemi - razem z przyjaciółmi cieszyć się naparem przyjaźni.
Co to jest yerba mate?
Choć Yerba mate jest często wrzucana do jednego worka razem z herbatą to jednak nie jest to herbata. Yerba Mate to ostrokrzew paragwajski czyli roślina uprawiana i dziko rosnąca w Paragwaju. Zbiory yerby odbywają się od maja i października. Pokrojony na małe kawałki liście i gałązki ostrokrzewu trafiają do klimatyzowanych magazynów, gdzie suszą się spędzając tam od 8 do nawet 2-3 lat. Manufaktury yerba mate przyjmują, że im dłuższy czas leżakowania tym łagodniejszy smak będzie miał napar. Przed trafieniem do paczek yerba mate jest jeszcze raz mielona i ewentualnie dodawane są do niej takie dodatki jak suszone owoce, zioła, przyprawy czy sproszkowana guarana.
Właściwości yerba mate
O Yerba mate śmiało można powiedzieć, że jest to dar prosto z natury. Jedną z głównych cech dla, których pije się Yerbę jest pobudzenie! Dzięki związkom w niej zawartym napar z ostrokrzewu pobudza nasz organizm, usprawnia koncentrację i nawadnia nasz organizm. Yerba mate "ucisza" nasz głód. Jest więc sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami, jednocześnie poprawia przemianę materii. Jako jeden ze wspomagaczy warto ją pić w chorobach takich jak astma. Dzięki zawartości ksantyn wspomaga proces leczenia. Wspiera profilaktykę antynowotworową. Składniki zawarte w yerbie chronią przed powikłaniami przy cukrzycy, mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Yerba mate to prawdziwe dobro prosto z natury.
Jak parzyć yerba mate?
Najpopularniejszy sposób parzenia Yerba mate to użycie tyle suszu by zapełnić nim naczynie, w którym parzymy yerbę w 3/4. początkującym zalecamy jednak mniejszą ilość na początek. Naczynia do do yerby to np.: tykwa, matero, palo santo. Susz yerba mate zalewamy woda o temperaturze od 70-80 stopni. Wszystko zależy od upodobań. Czas pierwszego parzenia to około 5-6 minut. Czynność parzenia możemy śmiało powtarzać nawet do 9 razy. My proponujemy eksperymentować :) Yerby klasyczne parzą się inaczej i smakują inaczej niż te z dodatkami. Drogą prób i błędów znajdziemy swój ulubiony smak yerba mate.
Ciekawostki o yerba mate
-Yerba mate można parzyć nawet 9 razy
-Jedną z największych firm, które zajęły się produkcją yerby (Amanda), założył Polak – Jan Szychowski.
-Yerba mate pije dużo sławnych osób, np.: Leo Messi, Diego Maradona, Papież Franciszek
-w niektórych częściach świata popularne jest parzenie yerby sokiem owocowym lub mlekiem