Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przewodnik po kawiarnianych menu

2021-09-26
Przewodnik po kawiarnianych menu

Przewodnik po kawiarnianych menu

W końcu można! Doczekaliśmy się :)
Mamy czerwiec, restauracje i kawiarnie znów otwarte! Co najmniej połowa moich znajomych nie mogła się tego dnia doczekać!
Niedziela sporej części kawoszy znów w swój plan będzie mogła wpisać odwiedziny ulubionej kawiarni i wypicie ulubionej kawy, ale....

Może coś się zmieniło w czasie kiedy drzwi do naszych ukochanych baristów były zamknięte. Może wymyślili, wprowadzili, odkryli dla nas coś nowego i już nie będziemy się potrafili odnaleźć w świecie kawą płynącym?

Dlatego przychodzę z pomocą i w kilku słowach powiem o tych podstawowych kawach/napojach kawowych oraz tych mniej znanych, których nazwy nic nam nie mówią.

W każdej kawiarni jest 5 punktów obowiązkowych:

-ESPRESSO

Jest to około 30 ml mocnej i intensywnej w smaku kawy. W szanujących się kawiarniach do espresso podaje się wodę lub przynajmniej barista pyta o to :) Służy ona do tego by przepłukać usta przed wypiciem kawy i móc poczuć smak kawy niczym niezaburzony.

-ESPRESSO DOPPIO

Jest to podwójne espresso. I tak samo jak w przypadku klasycznego espresso podaje się do niego wodę.

-AMERICANO

Americano to espresso lub podwójne espresso z wodą. Po połączeniu powstaje nam tzw.duża czarna kawa. Jego pojemność w kawiarniach waha się między 200 a 300 ml.

 

-CAPPUCCINO

Klasyczne cappuccino to połączenie spienionego mleka i espresso. Przyjmuje się, że cappuccino ma od 125 do 150 ml, a pianka mleczna ma ok 2 cm.

-LATTE/ LATTE MACCHIATO

Cafe latte, latte czy latte machciato to jedna i ta sama kawa. Różną się one jedynie sposobem podania. Cafe latte i latte podaje się w szklance lub filiżance i jest to kawa dla tych, którzy poją tzw. duże kawy mleczne. Latte Machciato to tzw. kawa trzywarstwowa i podaje się ją w szklance. Wizualnie składa się ona z mleka, kawy i piany mlecznej. Smakowo nie różni się od latte. Pojemność kawiarniana latte to zazwyczaj od 200 ml do 300 ml.

Pięć powyższych opcji w menu jest zawsze. Co jeszcze możemy spotkać w kawiarni:

-FLAT WHITE

To kawa z mlekiem o pojemności między 150 a 250 ml. Powstaje ona na bazie podwójnego espresso i delikatnie spienionego mleka.

-KAWA MROŻONA

Kawy mrożone mogą nas zaskoczyć wyglądem, smakiem i pojemnościami. Kawiarnie serwują kawy o pojemnościach do 150 nawet do 500 ml. Podają je często z różnego typu dodatkami takimi jak bita śmietana, posypki, czekolada czy syropy.

-RAF COFFEE

Pod tajemniczą nazwą kryje się popularna na całym świecie kawa z syropem i mlekiem.
Raf coffee może występować jako kawa na ciepło lub kawa na zimno.

-ESPRESSO TRIPLO

Triplo to potrójne espresso.

-TONIC ESPRESSO

Tonic espresso to kawa, która na przestrzeni ostatnich kilku lat zdobyła uznanie w świecie kawoszy. Latem jest to idealna kawa dla ochłody i dodania energii. Tonic Espresso składa się z espresso lub podwójnego espresso, cukru trzcinowego, limonek i tonicu. Wszystko choć na pierwszy rzut oka do siebie nie pasuje to razem tworzy smaczną, orzeźwiającą całość. Kawa, która idealnie sprawdza się do tego rodzaju kompozycji to arabika. Jeżeli w domu chcesz zrobić sobie taki kawowy napój polecamy Kenię AA TOP lub Indie Monsooned Malabar

-ESPRESSO MACHCIATO

Espresso macchciato to espresso z odrobiną mlecznej pianki. Pianka łagodzi intensywny smak kawy.

-PRZELEW DNIA/ ALTERNATYWA

Pod nazwą "przelew dnia" lub "alternatywa" zazwyczaj kryją się kawy speciality lub top i są to kawy ziarniste z wyższej półki. Do najbardziej popularnych przelewów/alternatyw należy: dripp, chemex, french press, aeropress czy klasyczny ekspres przelewowy. Ich ceny są wyższe niż klasycznych kaw z ekspresu i podyktowane to jest cena kawy ziarnistej użytej do parzenia. Niemniej jednak warto spróbować jeżeli ciekawa nas czarne wersje kawy bez żadnych dodatków z takimi nieoczekiwanymi nutami smakowymi jak: czarne jagody, mandarynka, jaśmin czy skórka pieczonego chleba.

Koniec języka za przewodnika

W kawiarnianych menu można znaleźć także wiele autorskich kompozycji. Warto więc rozmawiać, pytać i próbować. Kawa sprzyja dialogom. Może pod tajemniczymi nazwami kryje się kawa, która urzeknie Cię tak bardzo, że Twoje ulubione cappuccino pozostanie tylko wspomnieniem?

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel