Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawiarka Bialetti - najbardziej znane kawiarki na świecie!

2021-04-21
Kawiarka Bialetti - najbardziej znane kawiarki na świecie!

Kawiarka, makinetka, ekspres mokka, zaparzarka wszystkie te nazwy to nazwy jednego urządzenia, które powstało we Włoszech w 1933 roku z potrzeby picia kawy jak w kawiarni we własnym domu.

Fabryka słynnego Alfonso Bialetti zajmowała się produkcją półfabrykantów aluminiowych od 1919 r. W 1933 roku powstaje pierwsza kawiarka. Jak na tamte czasy jej nowoczesny wygląd zaciekawia świat kawoszy i pozwala w domu pić kawę, która mocno przypomina te przygotowywaną w dużych ekspresach ciśnieniowych w kawiarniach. Większość ludzi jednak nie było stać na trzymanie takich dużych maszyn w domu, więc espresso do momentu kawiarki było publiczną potrzebą, na którą trzeba było wyjść z domu.

Kawiarka Bialetti w kolorze kremowym

Rozwój popularności kawy z kawiarki

W latach 1934-1940 firma wyprodukowała zaledwie 70 000 szt. Mokka Ekspres była sprzedawana tylko lokalnie. Po 1950 roku sprzedaż gwałtownie ruszyła. Mini ekspres do kawy stał się popularny na całe Włochy, a z Włoch rozprzestrzenił się na cały świat. Do dziś z fabryki Bialetti wyszło ponad 330 milionów egzemplarzy. To urządzenie wpisane jest nawet do księgi Guinesa pod wzgledem ilości wyprodukowanych sztuk.

Sukces kawy z kawiarki

Dlaczego tak mocno ludzie pokochali kawę z kawiarki? Odpowiedź jest prosta - ponieważ było ich na nią stać. Kawiarka w przeciwieństwie do drogich dużych i skomplikowanych ekspresów ciśnieniowych, na które nie każdy w domu miał miejsce i nie każdego było na nie stać. Kawiarka była prosta w obsłudze, zrobienie kawy trwało tylko kilka chwil, a smak powstałego espresso był najbardziej zbliżony do tej kawy jaką serwowano w kawiarniach. Ludzie na całym świecie pokochali kawiarkę, jej design, długowieczność.

Kawiarka Mukka Exspress do kawy z mlekiem

100 lat Bialetti

Bialetti od prawie 100 lat produkuje modele, na które popyt na całym świecie nadal nie maleje. Choć firma nadal jest wierna swojemu flagowemu modelowi Exspress Moka to wypuścił na przestrzeni tylu lat wiele modeli kawiarek w tym kawiarki takie jak Mukka czyli kawiarka, która przygotowuje kawę ze spienionym mlekiem czy kawiarki ze stali nierdzewnej z możliwością parzenia kawy na kuchniach indukcyjnych jak model Venus.

Jak przyrządzić kawę w kawiarce?

W świecie kawoszy krąży dwie metody parzenia kawy. Różną się one tym, że jedni parzą kawę od ciepłej wody a inni od zimnej. Kawa do kawiarki powinna być zmielona dosyć drobno. By przyrządzić kawę w kawiarce należy do dolnego zbiorniczka nalać wody ( ciepła lub zimna w zależności od wyznawanej metody parzenia). Do sitka, które umieszczamy w dolnym zbiorniczku wsypujemy porcję kawy taką jaka jest określona do danego modelu kawiarki. Kawy w sitku nie ubijamy. Następnie skręcamy dolny zbiornik z górnym i stawiamy na źródło ciepła.
W przypadku parzenia z ciepłą wodą parzenie trwa około 1 minuty. Jeżeli parzymy używając zimnej wody czas parzenia trwa dłużej. Różnica w smaku jest taka, że podczas parzenia wlewając ciepłą wodę skracamy czas kontaktu kawa-woda i kawa wtedy jest delikatniejsza w smaku, z mniejszą goryczką. Używając zimnej wody czas ekstrakcji wydłuża się, co powoduję że kawa przez dłuższy czas ma kontakt z wysoką temperaturą i w efekcie uzyskamy napar mocno przypalony z wyczuwalną goryczką. Miłośnicy picia kawy z kawiarki są podzieleni jeżeli chodzi o metodę parzenia. My doradzamy spróbować i testować obydwa sposoby. Smak powstałego naparu rozstrzygnie, który sposób parzenia kawy w kawiarce jest bliższy Waszemu sercu.

Jaką kawa do kawiarki wybrać?

Do kawiarki sprawdzają się kawy o czekoladowo, orzechowych nutach np. Brazylia Santos czy Kolumbia Excelso. Sprawdzą się także blendy arabiki i robusty. Śmiało w kawiarce można parzyć także kawę aromatyzowaną, których różnorodność jest naprawdę duża. Naszym bestsellerem w Zaparzymy.pl jest kawa aromatyzowana Oreo czy Czekolada-Pomarańcza 

Kawiarka stalowa model Venus

Bialetti chyba marząc o kawie w zaciszu domowym, która smakuje jak ta w kawiarni nie pomyślał, że jego urządzenie do parzenia kawy może stać się tak bardzo popularne. Dobrze jednak, że potrzeba kawy u Pana Alfonso była, aż tak wielka ;) Codziennie miliony osób na świecie słysząc charakterystyczne świszczenie, które zwiastuje koniec parzenia się kawy w kawiarce oddaje tym cześć marce Bialetti!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel